دوشنبه, 27 بهمن 1399 ساعت 19:42

جلوگیری استفاده از CMR خارجی با کارنه تیر

در بررسی و کنترل لاشه کارنه تیرهای عودتی توسط برخی از شرکت های عضو مشاهده گردید، از CMR خارجی استفاده می شود که این امر کاملا مغایر با تعهدات دارنده کارنه تیر و موسسه ضامن در قبال موازین کنوانسیون و سلسله تضمینات تیر دارد. به همین منظور، ضروریست شرکت های کریری از CMRهای صادره " توسط خود شرکت" در پروسه عملیات تیر استفاده نمایند.


از سویی دیگر انجام عملیات حمل تحت پوشش CMR با بیمه داخلی (بن ترانزیت) صادره از کشور مبدا خارجی تا اداره گمرک ورودی کشور، رویه ای غیرمتعارف و غیرحرفه ای تلقی می شود که مسئولیت شرکت کریر و فورواردر از جوانب مختلف در قبال صاحب کالا و گمرک را در قلمرو ملی درگیر می سازد و باعث بی ثباتی در فرآیند توسعه تجارت و حمل و نقل می شود، بویژه در شرایطی که تعریفی از تعهدات و چگونگی پوشش خسارت بیمه CMR و بیمه داخلی (بن ترانزیت) برای کریر خارجی در قلمرو کشور خارجی در قبال صاحب کالا و گمرکات مشخص نباشد.

یادآور می گردد بدیل عدم ساز و کارهای قانونی و حقوقی در قالب همکاری شرکت های بیمه گر داخلی با بیمه گرهای خارجی و عدم وجود سیستم یکپارچه گمرکی کشورها بویژه در خصوص حقوق و عوارض و تعرفه گمرکی، اینگونه اقدامات نه تنها باعث افزایش ریسک فعالیت شرکت های حمل و نقل می گردد بلکه در روند تجارت (صادرات و واردات) نیز تاثیرات منفی را می گذارد. لذا توصیه می شود از رویه های استاندارد همچون "تیر" و یا در قالب قرارداد مشخص و شناخته شده که با موازین و استانداردهای حمل و نقل بین المللی منطبق و قابل مطالبه و پیگیری باشد، انجام پذیرد.

اطلاعات تکميلي

  • شماره نامه: 993225/14/29
  • تاریخ: چهارشنبه, 29 بهمن 1399
  • موضوع: جلوگیری استفاده از CMR خارجی با کارنه تیر
  • صاحب امضاء نامه: بهنام فرامرزیان
  • دپارتمان: کارنه تیر
آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 بهمن 1399 ساعت 09:45

تماس با ما

سرپرست: بهنام فرامرزیان

آدرس: تهران خیابان طالقانی – نبش خیابان شهید موسوی (فرصت) پلاک 175

کدپستی: 1583648499175

تلفن مدیریت:021-85732052

پست الکترونیکی: Iccimtir@yahoo.com

نقشه راه

map